Rapha Womens 100

Vilken dag vi hade igår – helt fantastiskt!

För 4:e året i rad arrangerade vår klubb Rapha Womens 100 ett event där man över hela världen på samma dag samlar kvinnor för att cykla 10mil tillsammans. Den enda ”regel” man har är att det är minst 10mil och max 1000hm – vilket inte är svårt att få ihop runt om i vår kommun 😉

Eventet är gratis och vi lägger upp det på vår klubbs officiella sida på FB så att alla kan se och att alla kan vara med. Det enda ”kruxet” med det är att vi aldrig vet hur många som kommer att dyka upp. I år samlades ca 70st cykelsugna damer för att cykla tillsammans med oss – riktigt, riktigt kul!

Det regnade tidigt på morgonen men allt eftersom vi börjat cykla sprack himlen upp och vi bjöds på ett riktigt vackert höstväder. Under hela färden hade vi den bästa supporten man kan få – en följebil per grupp! Grabbarna i klubben ställde upp och körde följebil, fotograferade och serverade fika. Tänk om man kunde ha det så på varje distanspass 🙂

Var lite trött i ögat igår eftermiddag men det som gör att det är värt att arrangera är när man hör tjejer prata om att de vill gå med i en cykelklubb för att det var så kul att cykla tillsammans – DET är värt allt!

Jag tycker inte att tjejer nödvändigtvis måste köra tillsammans men ibland har tjejer en lite längre startsträcka än män och kanske behöver lite hjälp på traven. Man måste inte vänta på att arrangera ngt liknande tills nästa år – man kan faktiskt redan idag bjuda in tjejer att testa på att cykla tillsammans bara för att avdramatisera det hela…och man behöver nödvändigtvis inte ha servicebil och fika även om det var väldans trevligt 🙂

Ha en fin söndag!

emma